Jak vyzrát na atopický ekzém

19.05.2018

Já i syn jsme silní atopici. Jako dítě jsem neskutečně trpěla a moji rodiče se mnou. Postupem let jsem se naučila jakž takž udržet ekzém na uzdě, ale během puberty dostávalo zabrat moje sebevědomí kvůli vzhledu. Až v dospělosti jsem přišla na celkem jednoduchý způsob, jak se veškerého ekzému zbavit. 

Jenže s narozením syna přišly komplikace. Syn zdědil atopický ekzém po mně a jak jeho tělíčko rychle rostlo, kůže dostávala zabrat a byla přesušená. Syn byl velice plačtivý a ručičkami si máchal po hlavě až vznikaly krvavé škrábance. ALE I TO JSME ZVLÁDLI! Našla jsem způsob jak dodat jeho kůži potřebnou vláčnost, aby zvládala rychlý růst a syn mohl zase klidně spinkat.

! Článek je výsledkem mých zkušeností, není možné jej brát jako dogma a jedinou možnou cestu. Sepisuji jej s tím, že by někomu mohl v boji s atopickým ekzémem pomoci. Při zkoušení nových věcí je nutné dbát opatrnosti (např. mast zkoušíme nejprve na malém kousku kůže a pozorujeme reakci).

A jak tedy na to?

V první řadě je potřeba zaměřit se na systémové věci. Důležité je nestresovat se, což se lehko řekne, ale těžko udělá. Kór když vás stresuje už samotné svědění. A pro ty kdo neví, tak tělo (i bez projevů ekzému) svědí 24 hodin denně! Milosrdné však je, že mozek zvládne postupem času to svědění částečně ignorovat. 

Takže se vrhneme na ta reálnější doporučení. Kvalitní strava. Čtěte složení potravin. Vynechte z jídelníčku všechny produkty chemických závodů a jezte jídlo. A nemusíte se bát, že to bude drahé. Určitě nemusíte ihned nakupovat pouze po zdravých výživách. I v marketu se dá najít šunka s 97% masa a překvapivě stojí klidně stejně jako to s 55% masa a 45% sajrajtů.

Vyhoďte všechna ta univerzální ochucovadla, grilovací koření atd. Nemá to s bylinkami nic společného, je to jen sůl a prášek co oblbne váš mozek. Co se ovoce a zeleniny týče, jezte ty lokální. Určitě vynechejte citrusy.

Pozor na nikl. Vyvarujte se při nákupu mobilních telefonů a bižuterie takovým těm rádoby stříbrným věcem. Je to plné niklu a ten kůži dráždí. U šperků volte kvalitní kovy u mobilu pak celoplastové modely.

Nyní se podíváme na vědu zvanou v čem prát. Nebojte, nebudete utrácet tisíce za super úžasné prací prášky, právě naopak. Neplechu dělají kůži všechny ty vůně, změkčovadla, rozjasňovače a spol., které mají udržet prádlo voňavé i po 10 letech na půdě a jako bonus hebké jak beránek. Zajděte jednoduše do obchodu a najděte ten nejlevnější prášek na praní, který nic takového neobsahuje. (Toto platí o kosmetice obecně.)

Pokud chcete ušetřit ještě víc a mít fakt jistotu, že dáváte do pračky jen to nejnutnější, tak si prášek udělejte doma. Je to vlastně jen soda na praní a perkarbonát (postup zde), který likviduje skvrny. Místo aviváže použijte 10% roztok kyseliny citrónové.*

A jak prát? Fígl 1: máchání navíc. Fígl 2: Sušička.  Oboje má za následek, že se vyplaví a vytřepou i ty poslední zbytečky pracího prášku, který se v prádle tvrdošíjně drží. A pokud máte sušičku, tak jako bonus můžete zcela vynechat "aviváž", jelikož sušička prádlo změkčí sama.

Výše uvedené mi pomohlo zbavit se zcela projevů atopického ekzému. Ale jak jsem již psala, pro synovu růstem namáhanou kůžičku jenom tato systémová opatření nestačila. Takže přišlo na řadu léčení již vylezlého ekzému** a zklidnění kůže. Tuto část bych pro pořádek nazvala nesystémová řešení.

Pátráním na internetu v kombinaci s domácím zkoumáním vznikla super mastička, která krásně hojí ekzém a zároveň dobře a na dlouho promazává kůži. Jedná se o šlehané ší z bambuckého másla a konopného oleje, které si snadno uděláte doma (postup zde).

Důležité je také zaměřit se na koupaní. Rozhodně (se) nekoupejte každý den. Chlór je potvora a kůži vysušuje. Obden bude bohatě stačit. Při suché kůži do vody přidejte na mouku rozemleté ovesné vločky a konopný olej (na dětskou vaničku jsem dávala 2 lžíce ovesné mouky a 1 panáka oleje). Ve vodě zůstaňte klidně 20 minut, pak se zabalte do ručníků ale NEOTÍREJTE SE. Pouze nechte tělo v teple oschnout. Poté ještě teplou kůži promažte tím šlehaným ší. 

No a jsme na konci. Víc už toho není. Že to nebylo tak složité, že? Je to jen pár změn, které mně a synovi zajistili spokojený život bez projevů atopického ekzému. A doufám, že pomohou i vám.

Své postřehy a dotazy můžete psát buďto emailem či na Fb Cesty rodičovství, nebo klidně rovnou do Facebookové kolonky pod článkem. Budu se těšit. :-)


* Častěji se používá roztok octa, ale ten bych v případě atopiků nedoporučovala.

** Myslete na to, že rozsáhlé projevy atopického ekzému, zánět v kůži, mokvající ložiska atd. přísluší k řešení lékaři a jeho návštěva je na místě. Riskujete otravu krve, což není žádná sranda a v domácích podmínkách ji lze těžko rozpoznat.