Látkové plenky včera a dnes

01.05.2018

Když nastávájící maminka, nejlépe prvomaminka, řekne, že bude používat látkové plenky, nastává zděšení okolí a hrnou se na ní cenné rady, proč je její rozhodnutí holý nesmysl a má na to nejlépe okamžitě zapomenout. Doba se ale změnila a látková plena už dávno neznamená zašedlý čtverec, který je nutné vyvařovat.

Tak se na to pojďme podívat blíže: V první řadě se mění počty. Čtvercových plenek bylo potřeba tak 80 - 100ks. Moderních látkových plenek si pořídíte 24 a bohatě si vystačíte. Tento počet stačí na 3 dny přebalování s tím, že třetí den se zároveň perou již použité plenky. 

Druhou věcí, kterou vám budou maminky i babičky připomínat je skladování ve vodě. Dnes už se skladuje nasucho, jelikož bylo prokázáno, že ve vodě se bakterie na plenkách obsažené množí více. No a při dnešních výkonných pračkách se zaschlých skvrn bát nemusíte. A pokud ano, předzaperte si skrvrnu například žlučovým mýdlem.

"No a ten smrad!!!" Ok, ten zůstává, ale hermeticky uzavíratelný kýbl to řeší. A ruku na srdce, byť jen lehce počůraná jednorázová plena smrdí o mnoho více než pokaděná plena látková. Dalším tipem od látkujících maminek je intimvložka pokapaná vonným olejíčkem nalepená z vnitřní strany víka kbelíku.  Vhození do pračky si můžete zjednodušit třeba takovouto síťkou. Vložíte ji do prázdného kýlbe a až je plná a je čas prát, tak ji otevřenou vhodíte do pračky a plenky se z ní během praní samy vysypou.

"Do pračky? No na to holka rychle zapomeň. Jedině vyvařovat!" ... Ale kdepak, to nejhorší a nejběžnější v plenách zničíte už kolem 55 °C, takže běžná "šedesátka" bude stačit. Hodit to do pračky na 90 °C nemusí být ale na škodu třeba po nemoci, nebo když po týdnu naleznete zapomenuté počůrané plenky v kufru auta.

Při praní myslete ale na dostatek vody! Zejména bambusové plenky sají vodu o mnoho více než bavlna a tak se pak "perou nasucho", tedy neperou. Moderní šestý smysl také hraje proti vám, holt výrobci s plnou pračkou bambusu nepočítali. Takže radím předepírku, stačí bez prášku. Jde o to plenky hlavně namočit. A jako bonus si odplavíte ty nejhorší nečistoty. 

A jaký zvolit následný program? Jednoduché pravidlo: co nejdelší a s největší spotřebou vody. Ždímat co to jen jde. Zde je potřeba trochu přimhouřit oko nad ekologií, holt plenky nejsou tričko, co jste měli jeden den na sobě. Tak i tak spotřebujete zanedbatelné množství vody oproti tomu co je potřeba na výrobu plenek jednorázových.

"Tak ok praní beru, ale pořád lítat věšet prádlo. A co když bude pršet?" Nejlepší přítel látkujících rodičů - sušička. Ale neberte to tak, že by to na šňůrách venku neuschnulo, jen tomu musíte dát trochu více času. Zejména bambus pojme hodně tekutiny. Což je super na dětské čůrání, méně super na sušení. Ale do 24 hodin by vám plenky měly uschnout i v horším počasí.

Co se sušičkování týče, opět platí pravidlo nebát se toho a zvolit ten nejvíc drastický program. Pokud ani tak jste šestý smysl vaší sušičky nepřelstili a máte plenky ještě trochu vlhké, hodí se program manuálního nastavení délky sušení, kterým si plenky dosušíte.

"Ach ta romantika - večery se žehličko." Tak to fakt ne, plenky se už dnes žehlit nemusí. Pokud máte v plánu koupit nějaké ty čtverce, tak si je klidně pro svůj dobrý pocit z krásně vypadající plenky vyžehlete. Ale pokud jde o likvidaci bakterií, tak to fakt není třeba. To byste totiž museli také vydezinfikovat ten prádelní koš a šuplík, kam plenky ukládáte. Dotýkat se jich jen v rukavicích,.... a tak bychom mohli pokračovat. Nehledě na to, že pro miminko je prospěšné, když se jeho tělíčko setkává s organismy, které jsou v jeho okolí běžné, předchází se tak dobudoucna k neadekvátním reakcím organismu v podobě alergií.

"Budeš to muset skládat. A chudák dítě ten balík na zadku a mezi nozičkama." Většina plenek na trhu už má ten správný "jednorázovkový" tvar, takže stači už jen zapnout patentky či suché zipy a je hotovo. A co ten balík? Jo ok, není to jednorázovka, ale oproti čtvercovkám je to ještě balík malý. A mezi nožičkami je zezačátku ku prospěchu, jelikož plně nahradí takové to preventivní široké balení, které se v ČR hojně maminkám na kontrole kyčlí doporučuje. A jak dítě roste, je oproti šíři plenky větší a větší a když začne ťapat, tak již nikde nic nepřekáží. Důležité je zde také správně "umotat" dítě do plenky a zasadit její okraji do třísel,nikoli je táhnout přes stehýnka.

Od části lidí se také můžete dozvědět, že "děti se v látce neskutečně opruzují". Jsou to lidé, kteří zažili výdobytek moderní doby - nepropustné svrchní kalhotky. Čtěte prosím takto: kus igelitu se šňůrkami. Takže zde bude kámen úrazu. Moderní svrchni vrstva látkových plen je povětšinou prodyšný PUL. Nepropustí tekutinu, ale dýchá. Pokud i tak by se vám to nepozdávalo. Dají se sehnat svrchní kalhotky flísové či klasické vlňáčky (pletené svrchní kalhotky, které se musí občas namočit do lanolinové lázně).

RADA NA ZÁVĚR: Vemte s sebou tyto rádce na schůzku s látkovou poradkyní. Uvidí plenky na živo a přesvědčí se na vlastní oči, že doba již pokročila a není potřeba se látkování bát. (A jedna tajná - takto se vytváří poddruh homo sapiens -  Babička Látkovkymilující.)