TEST - eko jednorázové pleny

27.06.2017

Chcete šetřit přírodu, ale na látkové plenky se prostě necítíte?

Nebo látkujete, ale chystáte se na dovolenou, jenže vám pračku nechtějí vzít do letadla? Čeká vás celodenní výlet jen s batůžkem? Či hledáte ty nejšetrnější plenky do porodnice?

Popřípadě se vám, stejně jako mně, prostě sem tam už v jednu ráno fakt nechce plnit pračku a raději padnete za vlast do postele a předstíráte spánek?

Tak pro vás všechny jsou tu následující řádky:

Má vášeň pro látkové plenky přešla již brzy po narození prvního dítka do té fáze, že jsem se stala látkovou poradkyni pro českého výrobce látkových plenek Bamboolik. Přestože tahám látku z přesvědčení naprosto kamkoliv, tak mám své limity. Těmi jsou týdenní dovolené a pak první týdny po porodu. Překvapilo mne, že i u druhého dítka jsem byla nucena sem tam použít jednoráz, protože mi prostě trvalo se sehrát na každodenní praní.

Ano, jak jsem již narazila v předchozí větě, sešlo se nám to doma tak, že jsme měli plně na plenách obě děti. Stalo se, stalo, není potřeba to lámat přes koleno. (Zcela čerstvě mohu říci, že starší se již sama odplenkovala. Jsem na ní moc hrdá. Ale o tom třeba příště.)

Právě 2 děti na plenách se pro mne staly neřešitelným problémem na spoustu delších výletů. Každovečerní tlak na rodičovskou sebekázeň, kdy bylo nutné naskládat pračku, aby bylo do čeho druhý den přebalovat, to nebylo nic pro mne.

Jenže kupovat ty prý "voňavé" marketové značky? Řešit neustálé opruzeniny a podráždění kůže? Smířit se s tím, že tu plenka bude v nezměněném stavu strašit klidně ještě za 400 let? Ne děkuji. Tak jsem začala pátrat. A brzy jsem zjistila, že není eko jednorázovka, jako eko jednorázovka...

Ekologické jednorázové pleny by šlo rozdělit do 3 kategorií: šetrné, částečně biodegradabilní a plně biodegradabilní*.

Mezi šetrné jsem zařadila plenky, které jsou sice rozložitelné v řádu stovek let, ale alespoň jsou šetrné pro dětský zadeček. Bělení neprobíhá agresivním chlórem, ale plenky jsou bělené kyslíkem. Nepoužívají se v nich parfémy, latex, škodliviny jako např. formaldehyd a celkově dbají výrobci na ekologii při výrobě.

Na českém trhu jsou pak k dostání tyto značky: Babylove Nature (z DM drogerie), Seventh generation, Muumi, dále české Monperi a horká novinka na českém trhu: Kolorky. (V tabulce seřazeno podle ceny.)

Z této kategorie plenek jsem netestovala žádné. Pro mne osobně je šetrnost k dětem důležitá, ale hledám i přidanou hodnotu, kterou je právě rozložitelnost. Je pro mne nemyslitelné, aby tu plenka byla ještě až moje pra pra pra... pra vnoučata budou dávno chodit do školy, mít vlastní děti...

Na druhou stranu, pokud bych někdy akutně "teď hned, včera bylo pozdě" potřebovala plenky, zašla bych do DM drogerie pro Babylove nature. Je to jediná značka, ze všech v tomto článku zmíněných, kterou nemusíte objednávat z internetu (bráno univerzálně pro celou ČR).

Ale nyní se posuňme do kategorie plenek, která je pro mne, a doufám že i pro vás, trochu zajímavější. A to jsou částečně biodegradabilní plenky:

Mezi částečně biodegradabilní plenky jsou zařazené takové, pro které je šetrnost pro dětský zadeček samozřejmostí a navíc jsou ještě z větší části v horizontu pár měsíců rozložitelné.

Na českém trhu objednáte tyto značky: Biobaby, Moltex, Naty, Beaming baby, Bambo nature a jednorázová vkládací jádra české firmy Bamboolik ve variantě pro starší děti. (V tabulce srovnáno dle míry biodegradability.)

U částečně biodegradabilních plenek jsem již přistoupila k testování. Řekla jsem si ale, že 50% je pro mne a mé svědomí málo. Volila jsem tedy plenky s nadpoloviční mírou rozložitelnosti.

Plenky Naty, Beaming baby a Bambo nature jsou plenky "klasického jednorázovkového" střihu. Vkládací jádra Bamboolik se poté používají v kombinaci se svrchními kalhotkami, které se za normálních okolností používají na látkové pleny.

Všechny 4 výše uvedené značky plen udržely, co udržet měly. A to i v noci. U vkládacích jáder Bamboolik jsem tedy ale pro dceru (2,5r) používala jádra dvě. Sám výrobce toto uvádí jako tip pro starší a učůrané děti. Ano cena se tím zvýší, ale na druhou stranu mají vkládací jádra spoustu dalších výhod, proč je fajn se nad nimi zamyslet.

Tím prvním plusem pro jádra je jejich univerzální velikost. Nakoupíte si balík hned na začátku jako rezervu domů a když ho zděláte až jako noční plenku pro už jinak odplenkované dítě není problém. Druhou výhodou je kombinace se svrchními PUL kalhotkami, případně flísovými svrchními kalhotkami či vlňáčky. Všechny zmíněné vám zajistí super prodyšnost, které u klasických jednorázových plenek nezískáte.

Jako vítěze poměr cena/kvalita/biodegradabilita musím vyhlásit plenky Bambo nature. Jejich biodegradabilita je 80%, cena v průměru bezkonkurenčních 6Kč. A jako bonus, pro nás normálně látkující rodiče, kteří musí jednorázovku nejprve rozpitvat na prvočinitele, aby vůbec přišli na to, jak přijde, mají (alespoň námi testovaná vel. 4) obrázek medvídka. Na přední části plenky je medvídek čelem, na zadní části vidíte jeho zádíčka. Opravdu super pomůcka, kdy plenku jen vezmete a jednou rukou jí na první dobrou můžete nasadit na utíkající batole.

A nyní zlatý hřeb večera a plenky, na které doufám všichni čekáte.

Zástupci zcela biodegradabilních plenek jsou klasické jednorázové plenky Nappynat a vkládací jednorázová jádra Bamboolik ve variantě kojenec, která neobsahují absorpční gel.

Savá jádra bamboolik vhodná opět od narození až po nočník. U starších dětí bude ale pro jejich nižší savost nutno počítat s využitím více jáder na jedno přebalení. Pokud se ale jedná o domácí rezervu, není potřeba finanční nákladnost jednoho přebalení řešit. Pokud počítáte s jádry na častější přebalování či na dovolenou, zajisté se vyplatí podívat na variantu jáder pro batolata, která jsou díky obsahu absorpčního gelu savější.

Plenky Nappynat mají ohromné plus za 100% biodegradabilitu, včetně (v malém množství) kompostovatelnosti. Ve velkém množství by se již nejednalo o vyvážený kompost, ale o hromadu rozkládajících se plen. Ale i pokud plenky vyhodíte do popelnice, může vás těšit, že cca do 3 měsíců po nich nebude na skládce ani památka. Sama jsem si jich pár zahrabala do kompostu a počítám, že tak na přelomu září a října bude čas je překontrolovat.

Pro mne osobně je u plenek Nappynat mínusem to, že poslední pohledová / dotyková vrstva je igelit. V našich končinách jsme zvyklí, že plena je "papírová". I když mnozí víme, že uvnitř igelit je. Ale věřím, že to je pocit jen na chvíli, pak už to člověk řešit nebude. Na druhou stranu, pokud by to pro vás byl problém, je na trhu pár jiných variant, které můžete zvolit. I když většina na úkor plné biodegradability.


* biodegradabilita - materiál se, za vhodných podmínek, rozloží v řádu několika měsíců. Více např. zde.