Test - menstruační mořská houba

26.09.2018

Fakt funguje? Jak se s ní žije? To vše jsem si také říkala v době mezi prvním a druhým těhotenstvím, kdy už jsem znala kouzlo látkových plenek pro děti a utvrdila se v důležitosti ochrany přírody. Nakoupila jsem pár látkových vložek, ale jak nahradit běžně používané tampóny, když na kalíšek jsem si v té době ještě netroufala?

(obrázek z eshopu MALUNA.cz)*

Házet flintu do žita se mi nechtělo a začala jsem pátrat. Netrvalo to ani moc dlouho a narazila jsem menstruační mořskou houbu. Přírodní, jemná, kompostovatelná, jedna vydrží až půl roku, takže finančně super varianta.

Pokud se pro ně rozhodnete a budete je chtít prostudovat do hloubky, doporučuji stránky www.kalisek.cz  a www.menstruacnihouby.cz. Našla jsem zde doslova moře užitečných rad a informací, které mne daly jistotu, že jdu správnou cestou.

Objednávala jsem na eshopu kalisek.cz, dnes už se, právě z důvodu rozšíření sortimentu i mimo kalíšky, jmenuje MALUNA.cz. Vzhledem ke své extrémně silné menstruaci, jsem objednala velikost L (klasická komerčně vyráběná vložka se třemi kapičkami mi nevydrží ani 45 minut a zasažené spodní prádlo není výjimkou). Když balíček přišel, stačilo už jen počkat na den D, tedy pardon na den M.

Práce s houbou je velice snadná. Před nebo/a po menstruaci jí dopřejete (třeba přes noc) koupel ve slané mořské vodě, čímž jí vydesinfikujete. Mořskou sůl si můžete objednat rovou s houbou. Před samotným použitím je pak potřeba houbu namočit, dokud není krásně měkká a heboučká. Pak už postupujete jako s tampónem. 

Před prvním použitím doporučuji přibrat s sebou nůžky. Houbu je potřeba občas trošku dotvarovat, přece jen příroda není stroj a každá houba není stejná a ideálně tvarovaná. Počítám, že vzhledem k extrémní poddajnosti, nebudou nůžky potřebovat ty z vás, které si koupí menší houbičky, ale já, s velikostí L, jsem je celkem využila. Hlavně stříhejte až namočenou houbu, nikdy ne suchou.

A nyní skočíme na chvíli na konec procesu: Po použití vyjmeme. ... Protože to je určitě to, co spoustě z vás už chvíli vrtá hlavou. Jak jí dostanu ven, když nemá provázek? Možnost DoDo (dodělej doma) je provázek si tam přidat sama. Ale bát se nemusíte. Minimálně v podřepu byste měla na houbičku pohodlně dosáhnout. Zároveň jde za pomoci svalů pánevního dna jednoduše vysoukat ven.

Ano máme svaly pánevního dna! Moc o nich mnohé nevíme, ani netušíme, že je někdy používáme. Jako tip bych doporučila vizualizaci. Než jsem se naučila vnímat pohyb svalů pánevního dna, představovala jsem si při snaze s nimi pohnout tím či oním směrem právě ten předmět, který posouvám a jeho posun daným směrem. A světe div se, ono to fungovalo. Během toho maximálně vnímejte své tělo a časem již bez problému identifikujete ty drobné změny, které pohyb těchto svalů provázejí.

Takže, dovnitř a ven jsem tampónek z mořské houby dostaly, vymyli jsme ho a znovu zavedly. Pojďme se tedy podívat jaké je to žít s ním.

Frekvence výměny byla u mne obdobná jako s tampónem klasickým. Ale ten komfort okolo byl vyšší. Celá houba je krásně měkká, na rozdíl od tvrdého tampónu, takže pocitově rozhodně lepší zavádění i používání.

Bonus byl chybějící šňůrka. Dříve jsem s tampónem nikdy na malou nechodila, i když píší, že se to může. To samé platilo pro bazén. Prostě ta namočená šňůrka mi opravdu pocitově i fyzický vadila. Zde šňůrka není. A s její absencí tento problém tedy odpadá. Dokonce mizí vizuální důkaz, že tímto obdobím procházíte, takže se můžete v případě potřeby pochybovat "na Evu" zcela bez studu.

A s tím souvisí i možnost jistých aktivit ;-) A to zcela bez omezení! S takovou velikostí menstruační houbičky S si můžete užívat milování se vším všudy, aniž by to partnera jakkoliv omezovalo. POZOR - houbička není antikoncepce, nezapomeňte se v případě potřeby chránit!

A má menstruační houba vůbec nějaké nevýhody? Budu férová a řeknu, že za specifických podmínek ano. Ale jen jednu a vyplývá spíše jako souhrn několika faktorů v kombinaci s naším opomenutím. Je to kombinace houbičky velikosti L, která by se měla už vyjmout a vymýt a právě toho, že máme svalstvo pánevního dna. (Na druhou stranu je to fakt dobrá škola na vnímání těchto svalů). 

V životě by mne nenapadlo, že když žena kýchá, kašle, smrká, nebo se směje, tak svírá i svalstvo pánevního dna. No, věřte nebo ne, je to tak.  A v tu chvíli sevře i houbičku a trošku jí "vyždíme". Řešením je používat ještě alespoň malou látkovou vložku. A brát tuto "nehodu" jako signál, že je potřeba si odskočit.

A možná jeden tip na závěr: Postupem času jsem zjistila, že by se mi hodilo víc velikosti houbiček - jedna na prvních pár intenzivních dní (v mém případě L), pak ta o velikost menší na zbytek menstruace (v mém případě M) a vzhledem k jistým netušeným možnostem, které houbička nabízí bych nepohrdla ani velikostí S. V tuto chvíli, kdy se houbičky používají během menstruace jen krátce, by teoreticky nemělo dojít k tak velkému opotřebení a mohly by při správné péči vydržet déle.

Neberte ale můj tip dogmaticky, počítám, že většina žen si s velikostí M vystačí i v prvních intenzivních dnech. A pak buďto může přejít na S, nebo zůstat u M. Má potřeba přejít z velikosti L po pár dnech na menší pramení právě z onoho malého defektu s kýcháním, o kterém jsem psala výše. A taky trochu s tím, že použití houbičky velikosti L je na zavedení přece jen o trochu náročnější než u velikosti M. Tím ale rozhodně netvrdím, že by to nešlo! Správný grif najdete už po pár zavedeních.

Z mé strany k nákupu menších velikostí houbičky ale nikdy nedošlo. (I když jsem si jednu ostříhala celkem dost, že z ní byla taková mezivelikost M/L.) Věděla jsem, že v dohledné době plánujeme druhé miminko, tak jsem nákup odložila až na nový start menstruace. No a k tomu sice již došlo, ale i tak jsem houbičky nekoupila, jelikož jsem sebrala odvahu a místo toho koupila menstruační kalíšek. :-)

Tím chci také nenápadně naznačit, že se v dohledné době můžete těšit na postřehy ohledně používání menstruačního kalíšku ;-)


* Menstruační houby Mediterranean minerální 2L. MALUNA [online]. Praha: Bittnerová [cit. 2018-09-26]. Dostupné z: https://www.maluna.cz/menstruacni-houby/menstruacni-houby-mediterranean/