Výchovou k lepším zítřkům

09.08.2018

Dnešní doba... a výchova dětí.... Věc zcela mimo obor chápání předešlých generací. Ale proč tomu tak je?

Sama vidím, jak se již dnes ten svět neskutečně mění. Nové technologie, nové možnosti.... A postupuje to čím dál rychleji. A tak si při každém větším rozhodnutí v životě našich dětí říkám "Jaký asi bude svět, až budou dospělí? Co by jim pomohlo, aby se ve svém budoucím životě cítili šťastní. Co asi bude důležitými mezníky v jejich životě, které jim pomohou k dobrému postavení ve společnosti a zajistí kvalitní bezstarostný život?"

Toto jsou otázky, které si pokládali generace a generace před námi, ale myslím si, že jsme první generací, pro kterou je odpověď tak neskutečně složitá a až depresivně nepolapitelná. Svírá se mi až srdce strachem, když si pomyslím, že přes veškeré naše snahy budou jednou naše děti dřít bídu s nouzí a život v jejich době pro ně bude tak nepolapitelný, jako je dnes pro nás.

Naše (a nejen naše) sázka na budoucnost je v obří automatizaci. Propojení technologií s každodenním životem. Svět, kde informace budou dostupné tady a teď, bez počítačů a všech těch "internetů". Je to sázka na životy, které nebudou lidi trávit ve fabrikách a kde nebude důležité "držet hubu a krok". Lidé budou čerpat ze své kreativity a umění myslet nekonvenčně.

A zde je ten kámen úrazu dítě vychovávané pro takovýto budoucí svět, a s ním i jeho rodiče, nemůže nikdy bez povšimnutí zapadnout do světa nastaveného na výchovu poslušných dělníků a poddaných. Neberte to nijak zle. Nechci tím nikoho urazit, ale je to prostě tak. Vždyť takové školství se od dob svého vzniku prakticky nezměnilo a většina našeho života je svázána zákony a pracovním poměrem. Ale jak dlouho to ještě bude udržitelný systém? A to do této úvahy ještě zahrňte zvyšující se průměrný věk obyvatelstva a nesoulad poptávky po produktech a naší schopnosti je vyrábět. 

Stroje nahradí ve fabrikách lidi. Ti se budou poté moci věnovat "vyšším" činnostem. Než jen montovat 3 drátky k sobě, pípat na kase či hlídat dělníky, aby se neflákali. A tito lidé budou mít zároveň mnohem více času, aby pečovali o sebe a svůj rozvoj. A tím pádem poroste zejména segment služeb a z našeho pohledu volnočasových aktivit. 

V této oblasti budou pracovat lidé. Stroj umělecké dílo nenamaluje, ani vás neostříhá, nebo nenaučí hrát na housle. I když.... kdo ví.

Tak i tak vidím, že už ani dnes není potřeba vědět, jestli bitva na Bílé hoře proběhla v pátek, nebo v úterý a zda ten den pršelo a co měl slavný vojevůdce k snídani. Jistý všeobecný přehled je super, ale dnes je to myslím dohnáno ad absurdum. Mladý člověk nemá pro samé memorování dat a zákonů fyziky ani čas na to, aby zjistil co ho vlastně v životě baví. Nedej bože, aby našel chvilku tyto schopnosti prohloubit a zdokonalovat. A že by mohl své studium po tomto zjištění zaměřit zejména na pro něj dobudoucna důležité věci je již holá utopie.

Přitom co je pro život lepšího, než být dobrý ve svém oboru? 

A proto buďte prosím k nám matkám a otcům shovívaví. Dnes a denně bojujeme se zkostnatělým systémem a snažíme se našim dětem zajistit lepší život. .... Život bez traumat, mrzkého sebevědomí, rezignace a zklamání. 

Chceme je co nejlépe připravit na život, který jen můžeme odhadovat jaký bude. A ač ateisté, modlíme se, aby náš odhad byl správný.


Máte potřebu něco k tomu dodat? Pozeptat se, nebo jen tak vyjádřit své pocity z článku? Pište na náš Facebook, klidně přímo sem pod článek.